W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych (MSW) wciąż trwają prace nad określeniem podmiotowego i przedmiotowego zakresu ustawy regulującej monitoring wizyjny. Konsultantem przy opracowywaniu założeń do projektu ustawy została Polska Izba Systemów Alarmowych (PISA).
PISA traktuje działania prowadzone w MSW jako szansę na zaproponowanie rozwiązań mających na celu zwiększenie standardów związanych z projektowaniem i instalowaniem systemów monitoringu wizyjnego, a także jako okazję do upowszechnienia dobrych praktyk w użytkowaniu instalacji systemów. Obecnie prowadzone w MSW prace mają charakter analityczny. Dotychczas zapoznano się z opiniami Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, Prokuratury Generalnej, Komendy Głównej Straży Granicznej, Komendy Głównej Policji, a także Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnych.
Na chwilę obecną opracowano diagnozę obszarów, które w ramach ustawy mogłyby zostać unormowane. Dotyczą one:
- mechanizmów rejestrowania i kontroli systemów CCTV,
- podmiotów mogących korzystać z systemów CCTV,
- obszarów i okoliczności wykorzystania systemów,
- zasad dostępu osób i instytucji do zarejestrowanych materiałów,
- procedur i terminów archiwizowania nagrań,
- wymagań formalnych dla operatorów,
- sposobu informowania obywateli o obszarach objętych monitoringiem i podmiotach prowadzących nadzór,
- zasad współpracy sektora prywatnego z organami ścigania.
Jak wspominaliśmy w poprzedniej notatce o prawnych aspektach monitoringu wizyjnego, szczególną uwagę przykłada się do opracowania zasad i okoliczności stosowania monitoringu, sposobów kontroli jego legalności, a także praw i obowiązków zarówno podmiotów prowadzących monitoring, jak i praw osób, które zostały zarejestrowane w systemie.