Jest 6.15 rano i rolety podnoszą się, kiedy tylko wyłączasz budzik. Termostat już ogrzał dom, a światło w łazience zapala się niespiesznie, kiedy tylko przekraczasz jej próg.  Toster opieka świeżutkie grzanki. Drzwi garażu otwierają się automatycznie o 8.15.

Tak mniej więcej przedstawia się typowy obraz inteligentnego domu – domu przyszłości, który poprzez cuda technologii potrafią odgadnąć każdą twoją potrzebę. A jakie są rzeczywiste możliwości takiego domu? To tylko wstęp do tego, jaki wpływ nowoczesna technologia może mieć na nasze życie. Komputery rachują bez ustanku. Internet przetwarza dane z prędkością światła. Z pewnością inteligentne domy przysporzą zysków firmom zajmującym się tą technologią. Firma badawcza Strategy Analytics przewiduje, że 26% domów i mieszkań będzie wyposażonych w podstawowe urządzenia ułatwiające zarządzanie nimi, co przyniesie do 2019 r. około 115 miliardów dolarów zysku. Inteligentne domy zapewniają wszak nie tylko wygodę, ale też dbają o bezpieczeństwo, zaczynając od czujników umieszczonych przy wejściu do domu po te znajdujące się na ubraniu dziecka monitorujące funkcje życiowe.

Czy naprawdę nasze potrzeby bezpieczeństwa są coraz większe? Być może. Jeśli odwołamy się do piramidy potrzeb amerykańskiego psychologa Abrahama Maslowa, zobaczymy, że potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa sobie i naszym bliskim zajmuje na niej pierwsze miejsce. Mamy obecnie świat naszpikowany kamerami, wszechobecnymi czujnikami, które obiecują zapewnić nam większy komfort w dziedzinie bezpieczeństwa niż dotąd. Dopiero kiedy zapewnimy sobie poczucie bezpieczeństwa możemy skupić się na takich uczuciach jak miłość, a dalej możemy dopiero myśleć o realizacji pasji i rozwoju własnym. I w tym miejscu wkracza znowu nowoczesna technologia. Im mniej czasu marnujesz na szukanie kluczy czy ustawianie termostatu tym więcej czasu masz na cieszenie się dniem. Tak więc w istocie inteligentny dom tak stara się wpłynąć na zgadywanie twoich pragnień i potrzeb, aby uczynić cię szczęśliwym. Czy to możliwe?

Jednym z urządzeń w największym stopniu wpływającym na oszczędność czasu jest odkurzacz próżniowy. Zaledwie 45 minut zajmie mu odkurzenie powierzchni 300 m². Tobie tyle samo. Tymczasem taki odkurzacz jak np. iRobot’s Roomba lub Neato’s Botva zrobi całą pracę za ciebie, oszczędzając czas którego nikt ci nie zwróci. Tylko musisz zabrać z drogi, po której porusza się odkurzacz, małe przedmioty, które mógłby wciągnąć. Worek na śmieci jest dość mały, więc trzeba go często opróżniać. W zamian otrzymujesz 30 minut tygodniowo jeśli użyjesz inteligentnego odkurzacza zamiast tradycyjnego.

Nie wszystkie urządzenia z inteligentnego domu oszczędzają aż tyle czasu. Weźmy na przykład żarówki. Te najpopularniejsze Philipsa czy GE możesz ustawić tak, żeby w połączeniu z czujnikiem ruchu oświetlały drogę bez włączania kontaktu. Możesz je układać w schematy i ciągi uruchamiając cały układ za pomocą pilota. Oczywiście są też inne kombinacje. Przy tak wielu możliwościach ustawień światła i zarządzania nim kalkulacja oszczędności energii bardzo się różni. Jakieś 30 sekund zabiera wstanie z kanapy, żeby wyłączyć lub włączyć światło, ta sama czynność przy użyciu smartfona zajmuje jakieś 5 sekund. Czy różnica jest aż tak wielka?

Nieco kontrowersji wywołuje kwestia termostatów. Miło jest użyć smartfona żeby zmienić temperaturę bez podnoszenia się z kanapy, ale w istocie wiesz przecież jaką temperaturę preferujesz w domu, więc ustawiasz ją zazwyczaj na stałe. A zatem możesz to zrobić używając zwykłego termostatu.

Co do oświetlenia włączanego w nocy na drodze dziecka do toalety czy klimatyzacji włączającej się tuż przed twoim przyjściem do domu sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.  To jest mniej kwestia tego, że już nie musisz włączać i wyłączać światła za każdym razem, raczej tego, że po krótkim czasie nie możesz się obyć bez wyręczania cię w tych sprawach. Jak wynika z danych firm zajmujących się badaniem tych aspektów oszczędzania poprzez instalowanie urządzeń inteligentnych oszczędność energii rocznie jest stosunkowo niewielka, jednak rok po roku obszarów na których można oszczędzać przybywa. Na rynku pojawiło się też rozwiązanie, które w sposób znaczący ma ograniczyć pobór energii w sytuacji, kiedy światło zapala się samoczynnie na drodze do łazienki lub po szklankę wody w nocy, produkt wprowadzony przez Nest Protect emituje białe, subtelne światło, zużywające mniej energii i nie oślepiające.

Biorąc pod uwagę wzrastającą liczbę rozwiązań wchodzących w skład inteligentnego domu nie bez znaczenia jest aspekt psychologiczny – lubimy poczucie bezpieczeństwa, wygody, satysfakcji, że możemy nie obawiać się o dobro naszego śpiącego dziecka, mimo, że nie siedzimy przy kołysce. Możemy także poświęcić kilka minut na przemyślenie czy nie zaopatrzyć się w system zamykający drzwi za nami, kiedy wychodzimy na dłużej.

Jak na to nie spojrzeć jawi nam się kraina beztroski i szczęśliwości. Urządzenia tego rynku są wciąż nowe i wymagają ulepszeń. Jeden ze znaczących graczy rynku amerykańskiego Nest Protect podjął ostatnio współpracę z wieloma kontrahentami od Mercedesa począwszy po Whirlpool. Firma SmartThings współpracuje z ubezpieczalniami żeby zdobyć wiedzę o największych obszarach zapotrzebowań. Z kolei CEO Colin Angle planuje wprowadzić produkt, który będzie utrzymywał dom w czystości, witał gości oraz działał jak elektroniczny służący. Wydaje się nieuniknione, że przy takiej ekspansji firmy produkujące rozwiązania do inteligentnych domów napotykać będą szereg przeszkód również natury prawnej, związanej z ochroną danych osobowych i bezpieczeństwem. Z wizją komfortu i spokoju wybierajmy mądrze, a może szczęście faktycznie nas ogarnie.

 

 

 

Wyróżnienia

 

Projekt

Budowa i wdrożenie prototypu systemu bezpieczeństwa przestrzeni publicznej "SM4Public"
Projekt: POIG.01.04.00-32-244/13,
Wartość projektu: 12.936.684,77 zł,
Udział Unii Europejskiej: 6.528.823,81 zł
,
Okres realizacji: 06.2014-10.2015

Innowacyjna gospodarka - logotyp
Unia Europejska logotyp

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki

 

 

Konkursy

  • 2015.05.08 - Zakończył się konkurs 1/2015 2015-05-08 00:04:30

    Konkurs zakończył się 08.05.2015. Obecnie trwa postępowanie w celu podjęcia decyzji o wyborze...

    Czytaj więcej...

  • 2015.04.20 - KONKURS 1/2015 2015-04-20 00:00:10

    W chwili obecnej Smart Monitor sp. z o.o., w drodze konkursu, planuje wyłonić Audytora zgodnie z...

    Czytaj więcej...

Aktualności

  • Upewnij się, że twój smartfon jest bezpieczny 2015-04-27 11:01:11

    Pewnie można polegać na tym, że strategia BYOD (bring your own device) może zminimalizować ryzyko...

    Czytaj więcej...

  • Bezpieczeństwo w standardzie 2015-03-30 11:02:10

    Ostatnie statystyki FBI pokazują, że liczba przestępstw włamań do domów była w 2014 r. najniższa...

    Czytaj więcej...

Skontaktuj się z nami

Smart Monitor sp. z o.o.
ul. Cyfrowa 6
71-441 Szczecin
KRS 0000364680
REGON 320892663
NIP 8513130083
FAX +48 91 85 22 110
email: biuro@smartmonitor.pl


© Copyright 2010-2018 Smart Monitor sp. z o.o. w upadłości
wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie, XIII Wydział Gospodarczy, pod numerem KRS 0000364680, kapitał zakładowy 200.000 zł (w całości wpłacony) z siedzibą w Poznaniu, 60-535, ul. Polna3/5, REGON 320892663, NIP 8513130083