Jak wspomniano we wprowadzeniu, projektowany system SmartMonitor będzie narzędziem inteligentnym, szeroko konfigurowalnym i wymagającym jedynie minimalnej interakcji z użytkownikiem. Cechy te wiążą się z dostarczeniem użytkownikowi wachlarza różnorodnych funkcjonalności oraz z przetwarzaniem obrazu przez wyspecjalizowane algorytmy. Przełożenie zadań analizy obrazu, wykrywania sytuacji niebezpiecznych i uruchamiania alarmu z użytkownika na oprogramowanie odróżnia tradycyjny system monitoringu od inteligentnego.
Proponowane zadania końcowego systemu SmartMonitor obejmują cztery podstawowe schematy (scenariusze) działania:
- Scenariusz A: zabezpieczenie domu/otoczenia przed niepowołanym wtargnięciem - analiza obrazu ma na celu odróżnienie obiektów stanowiących zagrożenie (np. pojawienie się obcej osoby na terenie chronionym) od obiektów, których pojawienie się nie powinno uruchamiać alarmu (np. zwierzę poruszające się w ogródku).
- Scenariusz B: nadzór nad osobą chorą - analiza obrazu ma na celu wykrycie nietypowego zachowania monitorowanej osoby, np. zasłabnięcia diabetyka spowodowanego zbyt niskim poziomem cukru we krwi. W takim przypadku najważniejszym zadaniem systemu jest zidentyfikowanie zdarzenia upadku lub zbyt długiego pozostawania w bezruchu.
- Scenariusz C: wykrywanie sytuacji niebezpiecznych - analiza obrazu dotyczy m.in. wykrywania sytuacji napadu. Ponadto zakłada się, że sprawca zdarzenia uniemożliwia wywołanie alarmu. System zaś pozwala na rejestrowanie nietypowego zachowania, takiego jak podniesienie rąk do góry i aktywowanie cichego alarmu. Tego typu alarm może stanowić telefoniczne zgłoszenie sytuacji awaryjnej odpowiednim służbom i przesłanie obrazów z miejsca zdarzenia.
- Scenariusz D: detekcja dymu/ognia - analiza obrazu dotyczy wykrywania obiektów o zadanej charakterystyce (określonych rozmiarach i cechach obrazowych).
Każdy z powyższych schematów może być dostosowywany indywidualnie do potrzeb użytkownika i miejsca działania systemu. Do parametrów pracy systemu zaliczamy:
- wykrywanie ruchu - umożliwia włączenie alarmu w momencie wykrycia zmian w obrazie;
- śledzenie obiektów - ma na celu podążanie za obiektem w dynamicznej sekwencji wideo, co w konsekwencji prowadzi do analizy zachowań;
- klasyfikacja obiektów - pozwala na uzależnienie warunku uruchomienia alarmu od typu poruszającego się obiektu;
- maskowanie obszarów - ma na celu ułatwienie i przyspieszenie zadania analizy obrazu poprzez zmniejszenie obszaru jej poddawanemu;
- określanie rozmiarów obiektów - pozwala na zdefiniowanie wzajemnych relacji pomiędzy obiektami w danej scenie;
- detekcja zdarzenia - ma na celu dynamiczną analizę wyglądu obiektów;
- warunki pogodowe - stanowią niekorzystny czynnik utrudniający pracę systemu m.in. ze względu na ograniczenie widoczności czy gwałtowne zmiany oświetlenia;
- pora pracy - wpływa na możliwości analizowania obrazu.
Poszczególne scenariusze opisywane są przez inny zestaw parametrów, których sposób doboru będzie miał bezpośredni wpływ na ostateczną skuteczność i czułość systemu SmartMonitor.