Na tradycyjny system monitoringu składa się wiele elementów. Są to zarówno składniki architektury technicznej, takie jak kamery, rejestratory wideo czy urządzenia wyświetlające obraz, jak również czynnik ludzki - najczęściej wykwalifikowany operator monitoringu, który odpowiedzialny jest za obserwowanie wielu monitorów oraz zgłaszanie sytuacji zagrożenia. W nowoczesnych i inteligentnych systemach monitoringu udział człowieka w dużej części zastępowany jest przez odpowiednie oprogramowanie. Wówczas, tak jak i człowiek pełnił różne funkcje, tak i system ma do zrealizowania określone zadania połączone w moduły.
Uproszczony schemat projektowanego systemu SmartMonitor przewiduje sześć podstawowych modułów. Każdy z nich realizuje inne zadania, do których wykonania wykorzystywane są różnorodne metody i algorytmy. Należy podkreślić, iż moduły aktywowane są szeregowo oraz, że każda reguła bezpieczeństwa i każdy tryb działania systemu używa innego zestawu funkcji. Poniższy rysunek zawiera uproszczony schemat podstawowych modułów systemu SmartMonitor.
Rys. 1. Uproszczony schemat podstawowych modułów systemu SmartMonitor.
W module modelowania tła realizowane są zadania wykrywania ruchu przy wykorzystaniu metod odejmowania tła. Dzięki nim możliwa jest ekstrakcja obiektów pierwszoplanowych, spośród których te o wystarczająco dużym rozmiarze traktowane są jako obiekty zainteresowania.
Wyekstrahowane obiekty zainteresowania są następnie śledzone w ramach modułu śledzenia obiektów. Śledzenie polega na szacowaniu pozycji obiektów w kolejnych klakach sekwencji wideo. Są one pomocne przy budowaniu ścieżki ruchu obiektu, czyli trajektorii. W przypadku występowania na scenie większej ilości postaci ruchomych możliwe jest przeprowadzenie procesu etykietowania. Istnieje także możliwość porównywania trajektorii celem wskazania zachowań potencjalnie niebezpiecznych.
Różnego rodzaju artefakty, takie jak cienie, odbicia czy inne fałszywe detekcje, wynikające m.in. z ruchów tła, nadmiernie powiększają obszar wydzielonego obiektu pierwszoplanowego. Stanowią przez to spore utrudnienie dla systemu, stąd też moduł usuwania artefaktów, przy wykorzystaniu zestawu algorytmów przetwarzania obrazu, ma za zadanie usunięcie nadmiarowych obszarów.
Moduł klasyfikacji obiektów pozwala na proste klasyfikowanie obiektów zainteresowania na podstawie ich parametrów lub na podstawie porównywania ich z predefiniowanymi wzorcami.
W module detekcji zdarzeń najważniejszym z zadań jest wykrywanie zmian cech obiektów, przede wszystkim kształtu. W zależności od ustanowionych reguł bezpieczeństwa czy wybranego trybu działania, system będzie reagował m.in. na nagły ruch, zmianę orientacji czy zbyt długi bezruch.
Ostatni z modułów - moduł odpowiedzi systemu - determinuje sposób reakcji systemu na wykryte zdarzenie. Reakcja ta może mieć różnorodną postać, np. włączenia syreny alarmowej czy też wysłania wiadomości do odpowiednich służb.